YouTube’dan Para Kazanmak Mümkün Mü?

Günümüzde internet erişimi bulunan hemen hemen herkes Youtube’un ne olduğuna az çok hakim olmuştur. Peki, Youtube’un herkese açık olmayan ve yalnızca video içerik üreticilerinin karşısına çıkan para kazanma özelliği hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Youtube ile para kazanmak için neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Belki de Youtube’dan para kazanmak mümkün mü diye soruyorsunuz?

Kuşkusuz sanal dünyanın en başarılı şirketlerinden birisi olan Google, arama motoru sektöründe başı çekerek kullanım oranı bakımından neredeyse tüm dünyada lider durumda. Bunun yanı sıra Google’ın daha doğrusu günümüzde Alphabet şirketi altında bir araya gelmiş geçmiş tarihli Google’ın sahip olduğu projelerden en önemlisi hepimizin de bildiği gibi Youtube.  Youtube kendi içinde bambaşka bir arama motoru olarak dahi görülebilir. Tek farkı site içerikleri değil video içeriklerinde arama gerçekleştiriyor olması.

Youtube Para Kazanma Yolları

Youtube üzerinden belirli bir kazanca sahip olmak istiyorsanız bunun için ilk yapmanız gereken paylaşmış olduğunuz video içeriklerinizi doğru bir şekilde pazarlamayı bilmekten geçiyor. Eğer pazarlama konusunda kendinize ve yeteneklerinize tam anlamıyla güvenmiyorsanız maalesef viral olan ve hızla yayılan bir videoya sahip olmanız oldukça güç.

Youtube’dan para kazanma yolları denildiğinde aklımıza yalnızca şu iki başlık geliyor;

  • Video öncesi & sonrası ve esnasında Google tarafından sağlanan reklam ağından reklam yayınlayarak kazanç sağlama. (Standart ve en yüksek kazanç imkanı)
  • Video içerisinde sponsorluk alarak onların tanıtımını yapmak. (Ek kazanç)

Peki, Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Yazımız içerisinde sizlere Youtube üzerinden kazanç sağlayabileceğiniz iki alternatif yöntemden bahsetmiştik. Bunlardan temel ve ana kazanç yöntemimiz olan Google reklamları üzerinden kazanç sağlamak ve başarılı bir Youtuber olmak için dikkat etmeniz gereken temel noktaları sıralayarak detaylarına yer vereceğiz.

  • Video Üretmek

Youtube’dan para kazanmak için yapmanız gereken temel şey video üretmektir. Bu sizin en fazla vaktinizi alacak, yorulmanıza neden olacak ve en zor süreçtir. Youtube üzerinden para kazanıp & kazanamayacağınız tamamen üreteceğiniz videoya bağlı olmaktadır.

– Konu Seçimi: Eğer paylaştığınız videoları milyonlarca kişinin izlemesini istiyorsanız video üretirken konu seçiminizi buna göre yapmalısınız. Bu seçimi yaparken Youtube kullanıcılarının ilgisini hangi konuların çektiğini analiz ederek dönemsel olarak farklı konularda trend içerikler oluşturabilirsiniz.

– Özgünlük: Daha önce yapılmamış bir içerik bulmanın neredeyse imkânsız bir hal aldığının farkındayız. Burada bahsi geçen özgünlük birebir aynı videoyu kopyalamaktansa konuyu tamamen kendi bakış açınız ve tarzınızla video olarak ele almanız.

– Kalite: Kanalımda çok daha fazla içerik yer alsın bu sayede daha fazla izleyici çekmeyi başarırım diye düşünüyorsanız tamamen yanılıyorsunuz. İçerik sayısı fazla fakat içerik kalitesi düşük bir kanalın içerik sayısı az fakat içerik kalitesi yüksek bir kanala oranla çok daha az izlendiğini belirtmek isterim. Az, öz ve kaliteli içerik her zaman daha iyidir. En azından Youtube için.

  • Devamlılık Sağlamalısınız

Youtube kazancınızı etkileyecek temel faktörlerden birisi devamlılık sağlamanız olacaktır. Üst üste 4-5 hafta boyunca haftada 1 içerik yayınlamış fakat daha sonrasında 2 ay içerik yayınlamamış bir kanal maalesef başarıya çok uzak olacaktır. Bu nedenle bir devamlılık sağlamalı ve düzenli olarak o aralıkta yeni içerikler yayınlamalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*