İnternette Fotoğraf Satmanın Yolları

Bundan 10 yıl öncesinde profesyonel anlamda bir fotoğraf çekmek ve anı yakalamak için ne kadar büyük prodüksiyonlara kurulduğunu bir hatırlayın. Şimdi bu anınızı günümüzde cebinizde taşıdığınız yeni nesil bir akıllı telefonla karşılaştırın. Evet, şu anda nereye gitseniz sizinle gelecek o ufak cihaz eski tip profesyonel kameralara oranla çok daha kaliteli fotoğraflar çekmenize imkân tanıyor. Peki, her anın fotoğrafını çekerek ne yapacağım? Bu kadar fotoğraf benim ne işime yarayacak? Bu ve benzeri soruları kendinize soruyorsanız henüz internette fotoğraf satmanın yolları hakkında hiçbir bilgiye sahip değilsiniz.

İnternet üzerinden çekmiş olduğunuz fotoğrafları satışa çıkarmak istiyorsanız “Stok Fotoğraf” kavramını iyi bir şekilde araştırmalı ve ne anlama geldiğini öğrenmelisiniz. Stok fotoğrafçılık; ajans, medya kuruluşları, fotoğraf ihtiyacı bulunan bireyler ve diğer kurumların ihtiyaçlarını karşılamak adına fotoğraf satışı yapmaktır. Örneğin bir teknoloji firması düşünün. Ürünlerini kullanan kullanıcılar arasından yapacağı bir çekiliş ile bir kullanıcısını Antalya turuna göndermeye karar verdi. Peki, bu teknoloji firmasının elinde Antalya ve Antalya’da yapılacak turlar esnasında gezilecek alanlarla ilgili görsel olması normal mi? Elbette hayır. Tam olarak burada Stok Fotoğrafçılığı devreye girecek ve eğer elinizde bu konuyla ilgili fotoğraflarınız yer alıyorsa ilgili teknoloji firması bu fotoğrafları reklam kampanyaları ve sitesinde yayınlamak için size belirli bir ücret ödeyecek. Elbette bu süreçte size aracılık eden stok fotoğrafçılığı sitesi de kendisine bir pay alacak.

İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Öncelikle stok fotoğrafçılığının son yıllarda dünya genelinde oldukça popüler bir iş dalı haline geldiğini belirtmek isteriz. Bu alanda hizmet sağlayan oldukça popüler ve kendinizi kanıtlayabileceğiniz platformlar ise şunlar;

  • Shutterstock

Kuşkusuz dünyanın en geniş stok fotoğraf arşivine sahip internet sitesi Shutterstock’dur. Milyonlarca fotoğrafın yer aldığı internet sitesi aynı zamanda en geniş alıcı kitlesine sahip platform da diyebiliriz. Hemen hemen her türden binler belki de on binlerce içerik yer almaktadır. Ayrıca Shutterstock yalnızca fotoğraf değil aynı zamanda vektörel çizimler ve videolar gibi içeriklere de sahip.

Shutterstock, bazı ülkeler için ekstra bir sınırlama getirmektedir. Bu sınırlamalara dahil olan ülkelerden birisi ise Türkiye’dir. Üye olarak fotoğraflarınızın satışını yapabilmek için pasaport sahibi olmalı ve bunu göndererek onay almalısınız. Elbette bazı önemli noktaları sansürleyebilirsiniz.

  • Depositphotos

Depositphotos, ilk olarak tanıttığımı Shutterstock sitesi ile hemen hemen aynı diyebileceğimiz bir platformdur. Yine dünya çapında en geniş kullanıcı kitlesine ulaşan sitelerin başında gelmektedir. Rakibine oranla biz Türk vatandaşları için en büyük avantajı pasaport ihtiyacı olmamasıdır. Kimliğiniz ile rahatlıkla hesabınızı onaylatabilirsiniz. Ayrıca Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

  • Diğer Siteler

Elbette Stok Fotoğraflarınızı satışa sunabileceğiniz siteler bunlarla sınırlı değil. Alternatif olarak; Getty Images ve 123RF isimli internet sitelerini de takip listesine alarak satışa çıkardığınız fotoğraflarınızı bu adreslerde de yayınlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*